Remeslo má zlaté dno

By 09/12/2020Projekty

Ďakujeme MČ Bratislava- Petržalka za podporu nášho projektu „Remeslo má zlaté dno“.

Remesiel je veľmi veľa, ale remeselníkov je čoraz menej. Preto hlavným cieľom nášho projektu  „Remeslo má zlaté dno“ bolo zoznámiť deti z materskej školy Tupolevova 20 s remeslami najrôznejšieho druhu.

Do tried sme zakúpili potrebný materiál a pomôcky, tak aby si deti priamo v triedach za asistencie pani učiteliek mohli vyskúšať remeslá ako hrnčiarstvo, tkáčstvo, mydlárstvo a sviečkárstvo.

Predškoláci sa na hračkárskom hrnčiarskom kruhu snažili vyrobiť vlastný tanierik, misku či vázičku. Tie si neskôr maľovali a zdobili podľa vlastnej fantázie.

V strednej triede v Žabkách poňali hrnčiarstvo ako tímovú spoluprácu. Spoločne vyrábali z hliny košík a k tomu rôzne zeleniny,  ktoré si neskôr namaľovali.

Najmenšie Lienočky si pri hrnčiarstve zažili kopec zábavy. Hlavne keď zistili, že ak dajú hlinu na kraj točiaceho kruhu, tak tá rýchlo odletí. Tipnite si ako vyzerala trieda po ich tvorení.

Tkáčstvo malo najväčší úspech v predškolských triedach v Sovičkách a Motýlikoch nielen u dievčat, ale aj u chlapcov. Z vlny si na tkáčskych stavoch skúšali z vlny tkať.

Z výroby mydielok boli nadšené všetky deti. Deti pomáhali do roztopenej mydlovej hmoty nakvapkať farbu a vôňu. Prestriedavali sa pri miešaní a nalievaní do silikónových formičiek a potom s úžasom sledovali, ako ich mydielka stuhnú a tešili sa z ich výsledku.

Výrobu točených sviečok z plátov z včelieho vosku si vyskúšali zatiaľ iba Lienočky, ale na túto aktivitu sa môžu tešiť aj deti z iných tried, hneď ako prídu doobjednané knôty.

Sme radi, keď prostredníctvom hier a zážitkov môžeme podporovať v deťoch dôveru v ich vlastné schopnosti, rozvíjame ich tvorivosť, kreativitu ale aj tímovú spoluprácu.

Vďaka tomuto projektu si deti zažili a určite ešte aj zažijú kopec zábavy a teší nás, že zakúpený materiál a pomôcky budeme môcť v škôlke využívať aj naďalej pri tvorivej činnosti detí.

„Tento projekt finančne podporila Mestská časť Bratislava Petržalka – miesto kde to žije“